Obsah:

Tradiční figura Harlekína je znovuzrozená v nové formě: hráč na klarinet. Harlekín je nyní muzikant. Přichází z výšek, odvíjí se od spirály – klečí před publikem – přináší svoji melodii. A poté je odnášen větrem do výšek, znovu ve spirálách....

Z kouzelného snění přináší posel další postavy hravého konstruktéra, zamilovaného lyrika, pedantického učitele, darebáckého posměváčka, vášnivého tanečníka a nakonec ve výšinách se točícího ducha s ptačími výkřiky.

Ze začátku je Harlekín posel snění. Hraje, tančí a otáčí se v opakujících se figurách, tvořících spirálu, která se zmenšuje.

Harlekín se stává hravým konstruktérem. Ze spirál staví melodii, notu po notě. Melodie se rozšiřuje postupně do spodních registrů. Za stálého zpomalování se stává zřetelnější a jasnější.

Harlekín přichází velmi blízko a mění se v zamilovaného lyrika. Všechny okouzluje svou melodií a ti, kteří poslouchají velmi pozorně budou moci věčně zpívat tuto melodii ve svých snech. Budou pak schopní přetvářet všechno zlé v něco krásného.

Když se Harlekín probudí, stane se pedantickým učitelem. Svoji melodii vezme po částech a začne ji psát do prostoru od začátku do konce. Když něco pokazí, zlobí se a neskončí dokud nenapíše celou melodii do prostoru bez chyb.

Když učí, dělá si ale ze sebe i ze všech kolem trochu legraci a než se nadějeme, přemění se na darebáckého posměváčka. Nestoudně žertuje a přisprostle si utahuje ze všeho. Mlátí do klarinetu, aby ho udělal kratším, když nemůže zahrát dost vysoko; nohou počítá noty, jde proti větru i když tam žádný vítr není a mnoho dalších věcí.

I když Harlekín při hraní vždy trošku tancoval, stává se nyní, vášnivým tanečníkem. Je tak zaujat tancem že zapomíná stále častěji na noty a jeho melodie má čím dál více děr.

Když už nezůstane z melodie skoro ano nota, Harlekín si vzpomene na malou opakující se figuru. Ve velké spirále která šplhá nahoru a postupně se narovnává, se Harlekín mění na točícího se ducha. Mezi rychlými melodickými křivkami, vyloudí 12 dlouhých uplakaných ptačích výkřiků, tak aby v nich rozpustil celou melodii. Nakonec přichází 13. ptačí výkřik, který je nevyšší ze všech.

"Nastudování Stockhausenova Harlekín byla pro mne velká výzva. Dílo bylo napsáno pro dvorní autorovu interpretku, americkou klarinetistku Suzanne Stephens. Záměrem Stockhausena bylo vytvořit postavu Harlekín, která se v historii objevovala v různých podobách od dob Commedia dell'arte. Tentokrát je Harlekín hudebník – klarinetista. Stockhausen v programových poznámkách píše o ztvárnění 7 základních charakterů. Nicméně jsem zhlédl jeho přednášku k Harlekínovi, na které mluví o tom, že Harlekín vždy byla postava, která si mohla dovolit být nejen veselá, ale i vulgární či drzá. Zároveň předpokládá, že interpret vytvoří i mnoho dalších rovin a postav. Pracoval jsem intenzivně několik měsíců na nastudování notového zápisu a pohybů. Naučit se nazpaměť nejen noty, ale i zrealizovat autorovy velmi podrobné požadavky, které jsou napsány téměř u každé noty a fráze, a které vyžadují nejen hudební, ale i choreografickou a pantomimickou přípravu, bylo nadmíru náročné. Zároveň jsem se snažil postavě Harlekín vdechnout její původní smysl, a přinést publiku postavu, která umí především bavit, rozesmát, překvapovat i dojímat. V neposlední řadě je každé provedení unikátní tím, že počítá (dle přání autora) s interpretovou reakcí na náladu a atmosféru v publiku."
Karel Dohnal

Účinkuje:

Karel Dohnal

Neúnavný a nadšený propagátor klarinetu jako sólového nástroje, a zároveň jeden z nejrespektovanějších klarinetistů současnosti se celou svoji dosavadní kariéru snaží přinášet na své koncerty i do nahrávacích studií díla objevné dramaturgie. Představil se publiku v mnoha zemích Evropy, Asie, Severní i Jižní Ameriky. Je laureátem řady významných mezinárodních soutěží („Premio Valentino Bucchi“ v Římě 2004),Pražské jaro 2002, Bayreuth 2001, Ostende 1999, Sevilla 1997, Londýn 1997 ). Pravidelně vystupuje s našimi i zahraničními orchestry a komorními soubory. Natočil několik CD jak sólového tak komorního repertoáru. Vyučuje hru na klarinet na Ostravské univerzitě, pravidelně také vyučuje na kurzech u nás i v zahraničí. Karel je oficiálním hráčem prestižního výrobce klarinetů, francouzské firmy Selmer a&n bsp;a americké firmy D´Addario Woodwinds.