Zdaleka to není jen 400. výrocí úmrtí geniálního básníka a dramatika Williama Shakespeara, co nás přivedlo k myšlence spojit literární a hudební um a oslavit člověka, jehož myšlenky do dnešních dnů provokují, dráždí, ale i hladí a inspirují citlivé duše na celém světě.

Není to náhoda. Spolupráce Haliny Františákové a Elišky Novotné, dvou výsostných ostravských koncertních umělkyn, si vážím a užívám už řadu let. Máme na svém kontě několik komponovaných koncertních pořadů – Hledání domova, Setkání s Mozartem, Vánocní koncert, Správně vidíme jen srdcem – a tímto pořadem přibývá další. Potkáváme se a sbližujeme umělecky i lidsky. A to je krásné. Ostravsko a Slezsko mají navíc jedinečné kouzlo, které ony dvě tam žijící možná jen težko vnímají, ale naplno je žijí a vlastně také tvoří. Miluji ten kraj a jeho lidi. Zde se rodí poezie i dramata. Kdyby Shakespeare žil, patřil by zřejmě sem. Pořad je náš skromný, ale upřímný hold životu, jeho radostem i strastem...

Alfred Strejček

Účinkují:

Alfred Strejček – recitace

Český herec, moderátor a recitátor, držitel nejvyššího ocenění profesionálních umělců - Křišťálové růže. Kromě divadla je významná jeho práce pro Český rozhlas: rozhlasový archiv obsahuje okolo tisíce pořadů, na kterých se podílel. Spolupracuje s kytaristou Štěpánem Rakem, herečkou Jitkou Molavcovou, hudebníkem Jiřím Pavlicou a mnoha dalšími. Je nejen interpretem, ale také autorem mnoha pořadů, které zazněly ve 30 zemích světa. Patří mezi významné a kultivované české moderátory, kteří se zabývají především prezentací a moderováním hudebních pořadů.

Halina Františáková – housle

Hře na housle se začala věnovat v pěti letech. Ostravskou konzervatoř navštěvovala v houslové třídě Ladislava Gořuly, ve studiích pokračovala na Ostravské univerzitě pod vedením prof. Zdeňka Goly. Absolvovala rovněž mistrovské kurzy u Eduarda Grače. Jako sólová a komorní hráčka se předvedla publiku doma i v zahraničí (Polsko, Slovensko, Anglie, Německo, Francie, Skandinávie, Slovinsko). Pravidelně spolupracuje s Českým rozhlasem. Společně s Eliškou Novotnou a Alfredem Strejčkem natočila CD Shakespeare a hudba a CD Krajinou domova.

Eliška Novotná – klavír

Vystudovala klavír na ostravské konzervatoři pod vedením Marty Toaderové a na AMU v Praze u Prof. Ivana Klánského. V letech 1996 až 1998 absolvovala studijní stáž ve švýcarském Luzernu, kde získala diplom s vyznamenáním. Obdržela přední ocenění na mnoha národních i mezinárodních soutěžích. Eliška Novotná koncertuje po celé České republice, v Evropě a USA. Vystupovala s našimi i zahraničními orchestry, významná je její spolupráce s Českým rozhlasem. Vyučuje klavírní hru na Fakultě umění Ostravské univerzity