Pořad věnovaný kráse a umění české země je sestaven z textů českých básníků, filozofů a spisovatelů (K. Čapka, T. G. Masaryka, J. Seiferta aj.) a hudebních skladatelů (A. Dvořáka, B. Smetany, J. Suka...). Hudba a literatura...tón a slovo... dva světy, jejichž spojení učarovalo třem umělcům – houslistce Halině Františákové, pianistce Elišce Novotné a herci a moderátorovi Alfredu Strejčkovi. Společně vytvořili řadu komponovaných koncertních pořadů i nahrávek, jimiž znovuobjevili kouzlo výjimečných osobností (W. A. Mozart; W. Shakespeare) i věcí obyčejných (Vánoční země je mým cílem). A právě z jejich uměleckého setkávání se zrodila další myšlenka – společně s vybranými básníky a skladateli provést své posluchače krajinou domova a připomenout tak výročí vzniku Československé republiky. Přestože pořad vznikl již před řadou let, nyní, v roce 100. výročí, je jistě aktuální slyšet myšlenky slova i hudby osobností, kterým na naší vlasti záleželo a milovali ji. Ti všichni snad přispějí k tomu, aby si posluchači oživili vlastní vzpomínku na domov a nechali se – slovy Ladislava Stehlíka – unést hudbou a poezií do „hlasů a vůní milovaných krajin“.

Účinkují:

Alfred Strejček – recitace

Český herec, moderátor a recitátor, držitel nejvyššího ocenění profesionálních umělců - Křišťálové růže. Kromě divadla je významná jeho práce pro Český rozhlas: rozhlasový archiv obsahuje okolo tisíce pořadů, na kterých se podílel. Spolupracuje s kytaristou Štěpánem Rakem, herečkou Jitkou Molavcovou, hudebníkem Jiřím Pavlicou a mnoha dalšími. Je nejen interpretem, ale také autorem mnoha pořadů, které zazněly ve 30 zemích světa. Patří mezi významné a kultivované české moderátory, kteří se zabývají především prezentací a moderováním hudebních pořadů.

Halina Františáková – housle

Hře na housle se začala věnovat v pěti letech. Ostravskou konzervatoř navštěvovala v houslové třídě Ladislava Gořuly, ve studiích pokračovala na Ostravské univerzitě pod vedením prof. Zdeňka Goly. Absolvovala rovněž mistrovské kurzy u Eduarda Grače. Jako sólová a komorní hráčka se předvedla publiku doma i v zahraničí (Polsko, Slovensko, Anglie, Německo, Francie, Skandinávie, Slovinsko). Pravidelně spolupracuje s Českým rozhlasem. Společně s Eliškou Novotnou a Alfredem Strejčkem natočila CD Shakespeare a hudba a CD Krajinou domova.

Eliška Novotná – klavír

Vystudovala klavír na ostravské konzervatoři pod vedením Marty Toaderové a na AMU v Praze u Prof. Ivana Klánského. V letech 1996 až 1998 absolvovala studijní stáž ve švýcarském Luzernu, kde získala diplom s vyznamenáním. Obdržela přední ocenění na mnoha národních i mezinárodních soutěžích. Eliška Novotná koncertuje po celé České republice, v Evropě a USA. Vystupovala s našimi i zahraničními orchestry, významná je její spolupráce s Českým rozhlasem. Vyučuje klavírní hru na Fakultě umění Ostravské univerzity